
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 1.2 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 2 MHz |
| Output Voltage | 72 V |
| Max Supply Voltage | 75 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Max Output Current | 5 A |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Topology | Buck-Boost, SEPIC |
| Number of Outputs | 1 |
| Dimming | Analog, PWM |
| Min Output Voltage | 3 V |
| Max Output Voltage | 72 V |
| Internal Switch | No |
| Packaging | Reel |
| Type | DC DC Controller |
| RoHS | Compliant |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$2.92838
Ext.Price$2.92838
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.92838 | $2.92838 |
| 10 | $2.85475 | $28.54750 |
| 25 | $2.83077 | $70.76925 |
| 50 | $2.80699 | $140.34950 |
| 100 | $2.78342 | $278.34200 |
